wtorek, 23 lipca 2013

Płoć

Ryba ta nie jest trudna do złowienia. Szczególnie jeśli chodzi o małe osobniki. Często jest stosowana jako żywiec. Występuje w wodach całej Polski. Ciało barwy srebrzystej, a płetwy czerwonawe. Oczy srebrnoczerwone lub czerwone. Dorasta do 50 cm długości i 2kg masy.

Zestawy na płoć

Zestaw spławikowy

Zestaw feeder

Przynęta


Najlepszą przynętą są białe i czerwone robaki. Duża płoć nie pogardzi przynętami roślinnymi jak kukurydza, gotowany ziemniak, pszenica czy pęczak oraz wszelkie ciasta.

Informacje dodadkowe

1.Do łowienia płoci małych najlepiej stosować metodę spławikową. Do większych sztuk lepiej zastosować grunt. Wędka do połowu z brzegu powinna mieć długość w granicach 3.5 - 4.5 metra. Żyłka raczej cienka, od 0.12 - 0.20mm. Spławik bardzo czuły. Obciążenie ze śrucin odpowiednio rozłożonych. Haczyki małe numery od 10-16.
2.Dużą płoć trzeba zanęcić, aby zwiększyć sobie szanse na sukces. Dobrą zanętą są rozgniecione gotowane ziemniaki z kaszą jęczmienną i tartą bułką. Warto dodać też substancję zapachową. Płoć lubi zapach anyżu.
3.Płocie poławia się głównie w lato. Pora dnia to wieczór i ranek, choć zdarza się, że żeruje w środku dnia.
4.Małe płocie występują w strefie przybrzeżnej. W innym miejscu natomiast przebywają większe okazy. Ich siedliskiem są głębsze partie jeziora o dnie pokrytym mięczakami. Złowienie kilogramowej płoci jest wyczynem tylko doświadczonego wędkarza. Nie tylko widza na temat miejsca występowania dużej płoci jest gwarantem sukcjesu, przejdźmy więc dalej. Ważne jest też aby nauczyć się rozróżniać wzdręgę i płoć. Te dwa gatunki są podobne. Otwór gębowy wzdręgi jest skierowany do góry a płoci nie. Dodatkowo kolor płetw wzdręgi jest krwistoczerwony - u płoci delikatna czerwień. Różnice można też dostrzegać w tęczówce oka. Barwa tęczówki wzdręgi jest żółtopomarańczowa, złota. Barwa tęczówki płoci jest czerwona lub nakrapiana czerwienią.











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz